Znaleziono prototyp Playstation Nintendo!

snes-cd1

Może na początek trochę historii dla przypomnienia faktów. Rok 1988, Nintendo dominując rynek konsol telewizyjnych zamierza podjąć współpracę z firmą Sony, którego owocem miał być napęd optyczny w następnej konsoli (SNES). Lecz po krótkim czasie cały projekt umarł i nigdy nie ujrzał światła dziennego.

 

Po napotkaniu przez Nintendo problemów licencyjnych z Sony, szybko przeszli do konkurencyjnej w tym czasie firmy Philips, która stawiała bardziej klarowne warunki. Sony jednak nie zamierzało próżnować i dzięki zdobytemu doświadczeniu dzięki Nintendo w roku 1991 na CES (Consumer Electronics Show) przedstawiło swoją konsolę Playstation. Nintendo na pokazie pojawiło się dzień później informując jedynie, że współpracuje z firmą Philips na produkcją SNES-CD (nazwa kodowa). Niemniej jednak konsola ta nigdy się nie pojawiła, a Nintendo rozpoczęło pracę nad rywalem dla PSX’a, czyli Nintendo 64.

 

W roku 2015 po prawie 30 latach odnaleziono prototyp konsoli Sony SNES-CD! Prototyp nosił nazwę Sony PlayStation SFX-100 i posiadał wejście na standardowe w tamtych czasach wejście Catridge oraz napęd CD, był to sprzęt, który mógł wytoczyć zupełnie inną ścieżkę w branży gier jaką widzimy aktualnie z rywalizującymi ze sobą gigantami Microsoft, Sony oraz Nintendo.

 

Prototyp tej interesującej i jedynej w swoim rodzaju konsoli odnalazł w swoim domu jeden z użytkowników serwisu Reddit analogueboy, którego tata pracował w nie istniejącej już firmie obok Sony Interactive Entertainment. Konsola została znaleziona w kartonie pełnym śmieci, który ojciec szczęśliwego odkrywcy miał wyrzucić.

Aczkolwiek stan sprzętu nie jest do końca znany, ponieważ w zestawie zabrakło kabli zasilających, więc nie można przetestować tego ciekawego wynalazku. To nie zmienia jednak faktu, że kolejny kawałek historii przemysłu konsolowego ujrzało światło dzienne. Pokazując tym samym czego moglibyśmy się spodziewać na rynku.

 

Szczęśliwy posiadacz postanowił nakręcić również filmik:

 

Poniżej udostępniona galeria konsoli.

Gangst3r
Autor: Gangst3r

Fanatyk dobrych gier akcji, nie pogardzi także świetnymi pozycjami przygodowymi. Ciągle uważa, że nie liczy się grafika, lecz dopracowana grywalność, bez której najpiękniejsza gra nie jest nic warta. Lubi majsterkować w bebechach sprzętów i słuchać przy tym mocnej rockowej muzyki. W wolnych chwilach zajmuje się projektowaniem grafik komputerowych.

  • a_team napisał: 19:25

    czytałem o tym 🙂 Ładne jaja, gdzieś tam w śmieciach leżało takie cacko 🙂 niezła gratka dla kolekcjonera 🙂